Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nahlížím na náhradní mateřství

24. 11. 2016 18:48:23
Cítím se být požehnaná. Každé z dětí jsem počala téměř okamžitě poté, co jsme po nich s jejich otci zatoužili, všechna má těhotenství byla téměř bez komplikací, okamžiky zrození mých dětí považuji za své vrcholné životní zážitky.

Právě proto lituji ty rodiče, kteří po dětech touží a mít je nemohou. Ty, kteří jsou pro možnost stát se rodiči ochotni podstoupit spousty mnohdy potupných vyšetření, odběrů, zákroků, ale i cestování, sepisování žádostí, administrativy, lustrování soukromí a často zaplatit i nemalé částky.

Nesoudím dnešní mladé lidi, kteří mateřství odsouvají na dobu až neurčitou či na dobu „až“. Je jedno, co tím „až“ myslí. Zda až potkají toho pravého, až dostudují, až získají práci snů, až získají zkušenosti, až postoupí v rámci kariérního žebříčku, až si něco našetří, až se zabezpečí, až se někam podívají či až získají nějaké zážitky.

Koneckonců, současná doba, plná možností a výzev, jim k tomu nahrává, statistika rozvodovosti hovoří spíše proti zakládání rodiny a podpora rodin a rodičovství také nejsou právě motivující pro mladé, nedostudované, nezapracované, nezkušené a nezajištěné.

Přijde mi vrcholně přirozené, že když se sejdou dva lidé, že zatouží po vlastním dítěti tak moc, že jsou ochotní podstoupit téměř cokoliv, aby výsledkem jejich počínání byl nositel genové výbavy obou rodičů.

Jakkoliv je mi líto dětí bez rodičů, chápu, že občas je touha po dítěti vlastním tak silná, že myšlenku adopce tito lidé zavrhnou. Ať už protože je spojená často s organizačními komplikacemi anebo prostě proto, že se nechtějí smířit s daným stavem věcí.

Chápu lidi, kteří zkoušejí všechny cesty, které nabízí současná věda i medicína, ale i legislativa.

Takže naprosto chápu ty z nich, kteří, když věda selže, sáhnou i po využití náhradní matky. Zvláště tehdy, když to současný právní řád naší země nezakazuje, najdou vhodnou osobu a popravdě, mají-li na to finance.

Přiznávám bez mučení, že ač platí první odstavec, neumím si představit, že bych se stala náhradní matkou. Každé ze svých těhotenství jsem naplno prožívala, s každým ze svých dětí jsem se cítila být neuvěřitelně propojená a neumím a nechci si představovat, že bych kterékoliv z nich po narození odevzdala jejich biologickým či právní dohodou vzniklým rodičům.

Na druhou stranu chápu ženy, které to tak nevnímají anebo si dokáží nakázat to tak nevnímat. Ať už tak činí z pohnutek finančních (asi nejčastěji) a motivací je jim zajištění vlastní rodiny anebo altruistických.

Každopádně mám, doufám že nepříliš idealistickou, představu, že tato transakce pomůže všem zúčastněným.

Samozřejmě netuším, jaká veškerá úskalí může taková situace přivést, ale předpokládám a doufám, že se valná většina z nich dá ošetřit.

Chápu, že mohou nastat situace, které si nejspíše vyžádají tuto situaci ošetřit právně. Například, když se narodí dítě postižené. Nebo když náhradní matka nedodrží dohodu a rozhodne se si dítě ponechat. Když se během těhotenství stanou rodiče insolventní či se prokáže, že se uchýlili k podvodu. Když se daňovému úřadu zachce tento zisk náhradních matek zdanit. Když se veřejnost rozhodne hovořit oběma smluvním stranám do toho, jací rodiče (věk, sexuální orientace, majetková situace, zdravotní stav) budou moci tuto transakci uskutečnit.

Určitě nelze ignorovat i morální rozměr problému v případech, kdy je matka nositelka zároveň matkou biologickou. Kdy sice dojde k naplnění smlouvy, ale v budoucnu může nastat potřeba ji zkontaktovat.

Jakkoliv může tato situace někoho pohoršovat, nemyslím si, že by byla v lidské historii tak neobvyklá. Nejznámějším případem, doloženým dokonce v Bibli, je případ početí Izmaela, syna Abrahámova, kdy Abrahámova zákonitá manželka Sára, přesvědčená, že je neplodná, nabídla lůno své služky Hagar.

Z literatury, pohádek i legend známe potomky odebrané, často ihned po narození, služkám (především těch, které byly obtěžkány svými pány) a převzaté k výchově do lepších podmínek a nezřídka vešli do dějin

Zkrátka, jakkoliv nám to může přijít zvláštní, cizí, nepřijatelné či nepatřičné, myslím si, že v době, kdy prokazatelně klesá plodnost u obou pohlaví už v poměrně mladém věku, je toto další ze způsobů, jak zvýšit porodnost a přitom učinit pár (set/tisíc...) lidí šťastnými.

Autor: Dáša Stárková | čtvrtek 24.11.2016 18:48 | karma článku: 12.39 | přečteno: 590x

Další články blogera

Dáša Stárková

Báječná neděle s báječnými

Když má pár báječných ženskejch báječnej nápad a dokonce ho zrealizují, tak je z toho báječná neděle pro hromadu báječných lidí, plná báječných setkání, zážitků, emocí, zkušeností.

18.9.2017 v 0:24 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 541 | Diskuse

Dáša Stárková

Burky a Burkiny aneb kdo jsi bez viny

Náš národ má další téma k pohoršení. Burkiny, respektive jejich nositelky, dorazily do našich bazénů. Část národa je pohoršena, další zhnuseně řeší, zda se dámy před vstupem do bazénu sprchovaly a další lituje sebe či ony dámy.

11.7.2017 v 12:35 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 1360 | Diskuse

Dáša Stárková

Jak hluboko lze klesnout aneb top politický bizár

Já vím, že „klesnout“ a „top“ v titulu jsou oxymorónem, ale nemohla jsem si pomoci. Možná je neetické psát o někom, kdo mi nemůže odpovědět. Ale jednak si za to může sám a pak si myslím, že je třeba se vzájemně informovat.

8.7.2017 v 19:49 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 1426 | Diskuse

Dáša Stárková

Divísek byl přijat do školky. Bez obstrukcí a sprosté šikany

Tak nám vzali benjamínka do školky. Malinko smutním, že vše šíleně uteklo, ale taky už vím, že o tom je životaběh. Že přes veškerou snahu nemám doma šanci dát malému předškoláčkovi vše, co potřebuje a potřebovat bude.

4.6.2017 v 21:23 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 732 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vratislav Kozak

Transformace pivovarství v České republice

Stať byla publikována již v roce 1998. Naplnily se předpoklady autora, že dojde ke koncentraci pivovarského průmyslu a prodeji nejvýznamnějších producentů piva zahraničním zájemcům.

24.9.2017 v 12:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Václav Toman

Jak souvisí držení těla a naše myšlenky?

Doba čtení: 3 minut Při vzpřímeném držení těla si vybavíme spíše pozitivní vzpomínky. Jak je to možné?

24.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 187 | Diskuse

Jan Pražák

Utrpení mladého horňáka

„Koukejte, kluci, támhleta v těch červenejch plavkách má nejmíň čtyřky. Dvouručky. Sice budou trochu volnější, ale zato s parádně velkejma bradavkama. Takový já znám.“

24.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 503 | Diskuse

Dana Adámková

Tak a je to tady

To byla fuška. Řeknu vám, že mi ti malí drobečci dali zabrat. Ale musela jsem i zasmát pod vousy. Kdybyste viděli paničku, jak byla červená, funěla a tlačila stejně jako já.

24.9.2017 v 11:19 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 159 | Diskuse

Libuse Palkova

Tchýně a uzený

Kromě policajtů a politiků jsou dalším nejčastějším terčem vtipů tchýně. Následující knižní tituly se týkají nejen tchýní samotných, ale i toho, jaké radosti a strasti soužití s nimi přináší

24.9.2017 v 10:47 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1264
Jsem máma 3 dětí na MD. Chci psát o všem, co mne zaujme k zamyšlení, potěší, rozesmutní. Jsem učitelka, ale ráda studuju. Miluji a ctím svého muže, vzhlížím ke svým dětem a tolik, tolik se od nich a pro ně učím.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.