Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moje malé zamyšlení nad pletichařením

8. 05. 2017 19:06:52
Po mém předcházejícím blogu mě potěšila vlna souhlasu (ó jaká úleva, že doma nejsme sami, kdo souhlasíme s odvoláním AB z vlády), ale i nepochopení, které bych ráda uvedla na pravou míru.

V předchozím blogu jsem pochválila premiérovi Sobotkovi jeho strategické rozhodnutí odvolat Andreje Babiše z pozice ministra financí. To ovšem neznamená, že naivně a bezmezně straním sociální demokracii či osobě premiéra. Ani dříve, ani teď, ani do budoucna. Zkrátka mě oslovilo, jak s rozhodností, klidem a rozvahou čelil lhaní AB a neomalenosti a buranskému chování MZ.

Jsem si vědoma toho, jak snadno a bohužel i často se z vládnutí (myslím tím vydávání skutečně politických či manažerských rozhodnutí) stává politikaření a z politikaření pletichaření či přímo podvádění.

Tak nějak mi přijde, že politikaření k činnosti politika patří. Jde sice o programové přesvědčování voličů, aby dotyčné či jejich koalice volili i příště ale, je-li prováděna v zájmu veřejnosti, proč ne? Politik přeci má řešit věci veřejné pro veřejnost, tedy je osobou veřejnou. Tudíž je v jeho zájmu veřejnost aktivně přesvědčovat o tom, že on je tou správnou volbou.

Pokud se ale politikaření změní v pletichaření či přímo podvádění, jde sice zpravidla o „malá/velká k němu domů“, ale zároveň o podvádění či okrádání veřejnosti. Té veřejnosti, jejíž část takovému politikovi věnovala svůj hlas=svou důvěru. A nevím jak vy, ale já nechci být obelhávána ani okrádána.

A pokud k takovému odhalení dojde, měl by takový politik prokázat, že mu zbyla ještě nějaká hrdost v těle a že respektuje, že člověk, jež upřednostnil své osobní zájmy nad zájmy veřejnými, nemá ve veřejné funkci co do činění. Zkrátka, měl by odejít sám.

A pakliže tak takový politik neučiní, ba dokonce volí různé konverzační a společenské fauly, svaluje vinu na druhé a (bez diskuse) lže, aby obhájil své, po právní i morální stránce, špatné konání, je absolutně na místě, když jeho nadřízený, v tomto případě premiér, užije veškerých zákonných prostředků, aby takového politika z vlády a vlivu na veřejnost odstranil.

A mně, jakožto součásti veřejnosti, je v tuto chvíli absolutně jedno, zda tak takový premiér činí z pohnutek osobních (že ho prostě už dlouho štve, když se mu někdo vysmívá do tváře), politikářských (chce zvrátit poměr preferenčních hlasů) anebo prostě proto, že se už ucho jeho trpělivosti utrhlo.

Na mou duši, že netuším, koho budu v nadcházejících volbách volit. Zatím jen vím, koho volit rozhodně nebudu.

Především chci poděkovat prezidentovi. Během posledního týdne dal nejen Bohuslavu Sobotkovi, ale celému státu najevo, jak jsme mu, promiňte mi ten výraz, ukradení. Nejen, že mu je návštěva bližší než rychlé ukončení vládní krize, ale dokonce se neúčastní (již podruhé za sebou) ani takové události, jako je pietní akt na Vítkově. A to i přesto, že vloni touto dobou oslavoval vítězství nad nacismem s Putinem v Moskvě.

Dále chci poděkovat Andreji Babišovi, že se tak krásně odkopává sám, a to i přes obdivuhodnou podporu svých kolegů straníků a neoddiskutovatelně perfektní přípravu moderátorů svého projevu.

Sociální demokraty volit také nebudu. Ani jejich politikaření a pletichaření (uvnitř i navenek) na mne v minulosti nepůsobily důvěryhodně.

A tak by mě zajímalo, zda my, co si celou bytostí myslíme, že vylhané ANO, okrádání a ohlupování nepatří do vlády a později ani do senátu a parlamentu, umíme být stejně aktivní a hlasitě hlásat NE. Moc by mě zajímalo, zda dokážeme být vidět a slyšet přinejmenším stejně jako ti, kteří tu lež, ohlupování a okrádání i nadále omlouvají.

Autor: Dáša Stárková | pondělí 8.5.2017 19:06 | karma článku: 11.49 | přečteno: 404x

Další články blogera

Dáša Stárková

Až ostatní skočí z mostu, skočíš taky?

Mám laskavou, ale důslednou výchovu svých rodičů. Proto i já učím své děti, že „čím jsi starší, tím více můžeš, ale i musíš“, „až ostatní skočí z mostu, skočíš taky?“ a "za každý čin a každé rozhodnutí je třeba nést odpovědnost.

12.11.2017 v 12:44 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 528 | Diskuse

Dáša Stárková

Pro pana Jaroslava Staníka zákony ČR neplatí?

Začínám se obávat, že kdo se v naší zemi dostane do parlamentu, dokonce i tajemník poslance, může prohlašovat či konat, co se mu zlíbí a všechny jeho činy a řeči zůstanou nepotrestány. Přiznám se, hlava mi to nebere.

12.11.2017 v 8:24 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 784 | Diskuse

Dáša Stárková

Mé zamyšlení nad rozhodnutím Jiřího Pomeje

Nesleduji jen bulvár, ale ani nežiji v bublině, a tak se i ke mně dostalo rozhodnutí p.Pomeje po zjištění, že jeho nemoc nebyla zpacifikována ozařováním. Rozhodnutí raději nic dál neřešit a zemřít v ústraní, aby neobtěžoval.

9.11.2017 v 20:28 | Karma článku: 27.26 | Přečteno: 1956 | Diskuse

Dáša Stárková

Jedni ho bili, druzí tomu nečinně přihlíželi. Měli jen strach či, nedej Bože, souhlasili?

Dnes mě šokoval článek o rasistickém projevu fanoušků Sigmy Olomouc. Více než akt rasismu mne zarazilo, že se o pomoc musel zbitý postarat sám. Spolucestující nečinně přihlíželi. To jsou ty „naše tradice“? Takto si je hájíme?

9.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 1268 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 187 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 351 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 515 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 225 | Diskuse
Počet článků 206 Celková karma 18.77 Průměrná čtenost 1263
Jsem máma 3 dětí na MD. Chci psát o všem, co mne zaujme k zamyšlení, potěší, rozesmutní. Jsem učitelka, ale ráda studuju. Miluji a ctím svého muže, vzhlížím ke svým dětem a tolik, tolik se od nich a pro ně učím.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.